Увійти


Пасха 2014. Історія, звичаї, традиції.

 

ПасхаПасха (у перекладі з грецької , латині та івриту "проходження повз " ) або Воскресіння Христове - це одне з найдавніших християнських свят, встановлене на честь воскресіння Ісуса Христа. В іудеїв це свято пов'язане з виходом євреїв з Єгипту , звільненням їх від рабства.

Саме примітне , що цього року православне і католицьке свято збігається за датою , тобто і католики і православні святкуватимуть Великдень 20 квітня.

 

Як часто православна і католицька Пасхи збігаються за датою ?

До другого ст. нашої ери християни й іудеї святкували Великдень в один день. Історики стверджують , цитуючи римського єпископа Сікстуса , що причина такого поділу є у тому , що " іудеї відкинули Ісуса як рятівника" . Сікстус був єпископом у Римі з 166 по 126 рік н.е. Саме з ініціативи цього єпископа , за підтримки імператора Адріана , який правив у той час , дата християнської Пасхи була перенесена на день , який би не збігався з паскою іудеїв.

У 1582 році Католицька церква ввела григоріанський календар , а православна залишилася в юліанському . Відтоді дата православної Пасхи стала відрізнятися від дати католицької . Але , незважаючи на це , з регулярною періодичністю ці дати все ж збігаються. Так було в 2001 -му , 2004 -му , 2010 -му , 2011 -му роках. Як і в нинішньому році , святкування випадало на квітень. Наступне найближчим збіг католицької і православної Пасхи буде в 2017 -му році.

Чи завжди свято Великодня випадає на неділю ?

Щороку свято Великодня припадає на різні числа місяця і час святкування " переходить " по своїй даті , але завжди припадає на недільний день. Відповідно всі свята, пов'язані за календарем з Великоднем ( Вербна неділя , Вознесіння , Трійця) теж мають свою дату і називаються перехідними або рухомими . Свята , які мають постійну дату ( Різдво Христове , Хрещення , Стрітення тощо ) називаються неперехідні або нерухомими.

Великоднє привітання

Привітання " Христос воскрес!" - "Воістину воскрес!" має багатовікову історію. Марія Магдалена , після воскресіння Ісуса Христа прийшла до його учням і сповістила : "Христос воскрес!" . Один з учнів засумнівався у цій вісті , а після того , як переконався в правоті її слів , сказав: " Воістину воскрес!" З тих пір, про диво воскресіння люди нагадують одне одному цими словами.

Пасха. Традіціі та звичаї святкування Великодня

Великодні традиції в основному виникли в богослужінні. Всі народні гуляння пов'язані із закінченням Великого посту - часу стриманості , коли всі свята , включаючи сімейні , переносилися на святкування Великодня. Тому чекали це свято завжди з великим нетерпінням , а святкували з особливою радістю і розмахом.Пасха

Основні символи Великодня у всьому світі - Великоднє яйце ( паски , зайці ) , як символи Життя, а також все, що виражає Оновлення ( Великодні струмки ) і Світло (Пасхальний вогонь). У народному календарі Великдень - не тільки важливий церковне свято , а ще й свято весни , настання більш теплих і погожих днів , пробудження всього живого від сну.

У західній культурі також популярним є образ Пасхального кролика , який нібито ховає великодні яйця. Звідси і кумедна традиція - красиво оздоблені яйця , дорослі ховають заздалегідь , а діти повинні їх знайти і отримати за це нагороду.

Обов'язковий атрибут свята - зелень. В Естонії , наприклад , у великодні дні ще буває досить прохолодно , тому багато сімей спеціально вирощують траву на підвіконнях у горщиках , щоб потім прикрасити цією травою святковий стіл.

Великодні частування

Основними великодніми частуваннями є варені фарбовані яйця , сир та інші молочні продукти , а також паски. "Паска" - найбільш популярне солодке блюдо. Зазвичай робиться з зневодненого сиру з додаванням цукатів , родзинок , горіхів або сушених ягід. В Австрії готують марципанових зайців , традиційне фінське блюдо - " Маммі " - солодова каша з цукром і сметаною.

Спиртні напої

ПасхаУ християнських країнах на Великдень прийнято пити солодке варене вино - кагор. Ця традиція не випадкова - раніше в церквах не робили вин і відповідно не вміли їх зберігати. Пізніше в зварене на свято виноградне зілля почали додавати цукор , тим самим отримавши можливість зберігати напій довше.

Французи , італійці і жителі Іспанії становлять виняток - вони не визнають солодких вин. У Німеччині та Австрії Великдень , як і будь-які інші свята. Зустрічають з пивом. Скандинави віддають перевагу різним ягідним настойкам , а англійці , ірландці і шотландці воліють ель іншим напоям .

 

Великодні ігри

Святкові великодні ігри в основному пов'язані з головним атрибутом свята - яйцем.

Одна з найпопулярніших ігор - " чокатися " яйцями. Фарбоване яйце одним з кінців вдаряється об яйце суперника. Виграв той, чиє яйце залишилося цілим і не тріснуло .

Популярна також гра , коли дорослі заздалегідь ховають в будинку або у дворі паперові , дерев'яні або пластикові яйця. Завдання дітей - відшукати всі яйця і отримати за це символічні призи , маленькі сюрпризи ховаються також в самі яйця.

На Русі була ще така традиція. Влаштовувався дерев'яний " каток " , біля нього звільнялося рівне місце , на яке складали нехитрі іграшки і фарбовані яйця. Діти по черзі підходили до " катка" , у кожного вже було в руках своє яйце , потрібно було його прокотити по настилу, так, щоб зачепити один з предметів . Цей предмет і ставав винагородою.

Як довго святкують Великдень?

Святкування паски починається з пасхальної ночі в неділю і триває 40 днів. На першому тижні - Світлої седмиці , у церквах проводяться особливі богослужіння , возносящие подяку за порятунок . Весь цей час православні ходять один до одного в гості , дарують фарбовані яйця і паски .

Незалежно від дати та географії свята , Великдень - це символ нового життя , звільнення від старого способу мислення , набуття іншої свідомості , більш світлого і ясного .

 

Загальний рейтинг ($ s)

$ s з 5 зірок
  • Немає коментарів

Залиште Ваші коментарі

Залишити коментар в якості гостя

0
Ваші коментарі можуть бути редаговані адміністратором.
Автор :

На сайті

На сайті 12 гостей та відсутні користувачі

Останні користувачі

  • Троценко - Добрянська Ольга
  • FumesothFet
  • Vasya
  • Sevnday
  • Sevenday

Статистика

Користувачі
506
Статті
664
Перегляди статей
684645

Лічильник